За института
Институтът по предприемачество е създаден с решение на Академичен съвет № 4/3 – 05.11.2016 г. и Постановление № 54/23.03.2017 г. на Министерски съвет. Приемник е на стартиралия своята дейност през 1997 г. Институт за развитие на предприемачеството (ИРП), основан от проф. Кирил Тодоров – пионер в изследванията и консултирането в областта на предприемачеството и МСП в България.
Новият институт интегрира и академичните функции, изпълнявани до неговото създаване от катедра „Предприемачество”, която от 2006 г. осигурява методично и провежда учебния процес по предприемачество в УНСС, с цел изграждането на високо подготвени предприемачи и мениджъри в динамична бизнес среда – включително международна и мултикултурна.
Интегрираните в новия институт звена са признати като носители на добра практика в предприемаческото образование за реализацията на връзката наука-практика, заедно с други водещи европейски университети. Признанието е получено от EFMD (European Foundation for Management Development) – Брюксел, основната международна акредитираща организация в областта на бизнес образованието. До интеграцията си ИРП и катедрата по предприемачество работят в най-тясна връзка, чрез която научните резултати се прилагат в учебния процес, а оттам и в практиката. През последните 25 години са създадени десетки фирми от студенти, като част от тези предприемачи участват в учебния процес под различни форми. През годините двете структури, заедно с Българската асоциация за развитие на мениджмънта и предприемачеството (БАРМП), са ръководили и участвали в над 15 международни (предимно финансирани от ЕС) проекти, както и редица национални и университетски изследователски и обучителни проекти в областта на предприемачеството и мениджмънта.
Основните научни интереси на членовете на института са в областта на: създаването и управлението на нов бизнес, вкл. фамилен; стратегическия предприемачески мениджмънт и растежа на малки и средни фирми; предприемаческата култура; арт и креативното предприемачество; клъстерите, субконтракторната дейност и предприемаческите мрежи; бизнес средата за предприемачество; дигиталния бизнес; психологията на предприемаческата дейност; социалното предприемачество и предприемачеството в международна среда. Институтът участва в обучението на бакалаври, магистри и докторанти, както и на предприемачи и мениджъри. Има развити контакти със сродни институти и катедри в университети от различни страни.
Към Института по предприемачество действа единствената докторска програма у нас по предприемачество, акредитирана от НАОА за втори път с най-висока оценка.
Институтът е добре разпознаваем в страната, но много повече в чужбина чрез публикациите на неговите членове, участието в престижни международни конференции и семинари, изпълнението на национални и международни проекти. Членове на института са обучавали американски студенти от Международния университет на Флорида в Маями, Държавния (щатски) университет "Сагъно Вали", Мичиган, докторанти от технически университети в Мексико, както и предприемачи от Мексико, Сърбия и Северна Македония.
Основната дейност на института днес е провеждането на значими, актуални, дългосрочни научни изследвания. Получените резултати се вграждат в учебния процес, а това е предпоставка за развитието на предприемаческа култура сред студентите и създаването на нови бизнеси. Работи се в посока подпомагане на бизнес практиката не само по отношение на новосъздаваните фирми, а и в тяхното управление, растеж и интернационализация. По този начин натрупаният международно признат опит на УНСС се обогатява и доразвива.
Като синтез на дейността по изследванията в областта на предприемачеството в УНСС е и ежегодно организираната от института и БАРМП международна конференция по предприемачество. В нея участват изтъкнати чужди и наши изследователи (2/3 от участниците са от чужбина). В рамките на конференцията се организира и семинар за докторанти, воден от световни авторитети, както и кръгла маса „наука-практика“ с участието на наши и чужди предприемачи.