DIGI WOMEN: Среща-семинар „Стратегически пътища към нови бизнес възможности“, 2-3 юли 2021 г.
Екипът на Института по предприемачество на УНСС представи оригинална учебна програма за усъвършенстване на уменията за използване на дигитални инструменти от жени предприемачи, разработена съвместно с доказали своята експертиза партньори от още шест европейски страни (Австрия, Италия, Латвия, Хърватия, Украйна и Гърция).
доц. д-р Костадин Коларов представя проект "DIGI Women"
Учебната програма е иновативен продукт, създаден в рамките на международния проект „DIGI Women”, съфинансиран от програма „Еразъм+“ на Европейската комисия.
Участници в срещата-семинар „Стратегически пътища към нови бизнес възможности“, организирана като събитие за мултиплициране на резултатите от проекта, бяха жени предприемачи, обучители – експерти в областта на дигитализацията на бизнеса и подкрепата на предприемачеството, медии. Освен тях се включиха и представителите на двата асоциирани партньора от българска страна – Дамски клуб „Бизнес на високи токчета“ и Социален център „Рождество Христово“, както и експерти от Фонда на фондовете, ССИ и БТПП.
Участници в срещата-семинар
Стратегическото планиране в идентифицирането и използването на нови бизнес възможности от жените предприемачи и възможностите за използване на цифрови (дигитални) инструменти в процеса на стратегическо планиране бяха представени от доц. Костадин Коларов и доц. Николай Ванков.
Доц. Коларов акцентира върху предимствата и спецификите на приложение на подхода на стратегическото планиране в случаите на малките предприятия, а доц. Ванков запозна участниците с конкретни дигитални инструменти, приложими в търсенето на нови бизнес възможности, създаването и функционирането на дигитален бизнес. Особен интерес и въпроси от страна на участниците предизвикаха примерите, дадени от доц. Ванков, които илюстрираха в реално време търсенето и намирането на значима информация, необходима за валидирането на конкретни бизнес идеи. За съжаление, ограниченията на програмата, в рамките на която трябваше да бъде представена и учебната програма, резултат от работата на проектния екип, не позволиха да бъдат дадени изчерпателни отговори на поставените въпроси.
доц. д-р Николай Ванков представя дигитални инструменти,
приложими в търсенето на нови бизнес възможности
Представянето на учебната програма, предназначена за изграждане на полезни умения от страна на жените предприемачи, бе друг важен елемент от събитието. Чрез това представяне участниците бяха запознати с мотивите, аргументите, и методологията, приложена в разработването на учебната програма, като една основа за очакваната конструктивна обратна връзка от тяхна страна. Основните обсъждани въпроси по учебната програма бяха нейната модулна структура, съдържанието на отделните модули и връзката му със съществуващите проблеми на жените предприемачи в България, методите на преподаване, организацията на обучението и възможностите за използване на учебната програма от страна на обучителни и подкрепящи предприемачеството организации.
За улеснение на обсъждането на всеки участник бяха предоставени материали, запознаващи го с целите, съдържанието и очакваните резултати от обучението по отделните модули, като членовете на екипа на Института по предприемачество на УНСС бяха на разположение на участниците за консултации по отделни модули от учебната програма.
отляво-надясно: гл.ас. д-р Мария Василска, проф. д-р Николай Щерев, гл.ас. д-р Силвия Георгиева,
доц. д-р Костадин Коларов, доц. д-р Николай Ванков и гл.ас. д-р Даниела Цветкова -
участници в обсъждането на учебната програма, резултат от изпълнението на първия етап на проекта
На вторият ден от срещата-семинар бяха споделени идеи и направени предложения за усъвършенстване на учебната програма от жените предприемачи и експертите по дигитализация. Участниците взеха отношение към учебната програма, базирайки се не само собствения си предприемачески или експертен опит и потребности, но и опита, придобит в участието си различни инициативи за обучение и подкрепа на жени предприемачи. В обобщен вид препоръките могат да се групират в три насоки: тематичен обхват на учебната програма; съдържание на отделните модули; и ресурсно осигуряване на приложението на учебната програма и организация на учебния цикъл.
Участници в срещата-семинар
Участниците в събитието изразиха своето удовлетворение от възможността да получат нови знания, които да използват в практиката си, да обсъдят помежду си своите проблеми и техните решения, да установят нови контакти и да участват активно в предстоящите дейности по проекта. Потвърждение на изразеното удовлетворение бяха оживените дискусии между участниците и в кафе-паузите и времето извън програмата на събитието. Участниците се разделиха с предложения за поддържането на установените връзки за реализирането на нови полезни инициативи.